Memleket Hasreti

BENİ AZERBAYCAN’A GÖTÜRÜN

Uzun bir süre Türkiye’de yaşayan Azerbaycan kökenli hastamız akciğer kanseri tanısıyla Ege Üniversitesi’nde tedaviye başlamış, fakat hastalığın hızlı ilerlemesi ve son evreye girmesi nedeniyle doğduğu topraklara geri dönmek istemiştir.

Yakınlarının firmamız ile irtibata geçerek doktorlu ambulans ile Azerbaycan’a hasta nakli gerçekleştirilmesini talep etti.

YOLCULUK ÖNCESİ HAZIRLIK

Ekiplerimiz onkoloji servisinde yatan hastanın nakile uygunluğu ile ilgili tıbbi durumunu kontrol ederek, hastanın mevcut sağlık durumu ile ilgili olarak sorumlu hekimlerinden tıbbi bilgilerini aldı. Hastanın solunum sıkıntısı nedeniyle ventilatöre bağlı bir şekilde nakledilmesi gerekiyordu. Ekiplerimiz yolda yaşanabilecek olası sıkıntılar için yedek oksijen tüpü ve medikal ekipmanları da hazırlayarak ambulansı nakil için hazır hale getirdiler.

Operasyon merkezimiz ayrıca Azerbaycan Büyükelçiliği ile irtibata geçerek hastanın ulaştırılacağı nihai destinasyon bilgilerini verdi ve gerekli yolculuk izinleri aldı. Böylelikle gümrük noktalarında bekleme yapılmadan Azerbaycan’a ulaşılacaktı.

GÜRCİSTAN’DAN GEÇİŞ

Hastamızın yolda tüm ihtiyaçları karşılanarak önce Gürcistan üzerinden giriş yapılarak transit bir şekilde Azerbaycan’a ulaşıldı. Hastamızın uzun süren bu yolculukta tüm sağlık ihtiyaçları ekibimiz tarafından eksiksiz karşılandı.

Azerbaycan’a ulaştığımızda hastamıza herhangi bir solunum yetmezliği yaşatmadan 6 adet büyük oksijen tüpü kullanılmıştı.

GÖREV TAMAMLANDI

Hastamız doğduğu topraklara ve ailesinin yanına getirilmiş ve son dileği gerçekleşmişti. Kendisi mutluluk gözyaşları ile ekibimize teşekkür etti ve dualarıyla bizleri yolcu etti.

Tıbbi olarak zor ve bir o kadar da duygusal bir yolculuğun ardından ekibimiz yurda dönüş için harekete geçti.